Газобетон та міфи про нього

Сьогодні магазини будматеріалів пропонують купити сучасний вигляд стінових матеріалів - газоблок (газобетон). Оскільки матеріал є відносно новим продуктом на ринку будівельних матеріалів, навколо нього утворилося безліч помилкових міфів, які слід розвінчати, розібравши їх по порядку.

Міф 1. Шкідливість алюмінію у складі газобетону

Сам собою алюміній досить поширений елемент у нас на планеті, а якщо точніше, то займає 3-е місце за поширеністю після кисню і кремнію. Алюміній є високо хімічно-активним елементом, який на повітрі схильний до швидкого окислення, після чого перетворюється на оксид алюмінію. Ця сполука є основою глиняних порід, які застосовуються в косметиці.

При виробництві газобетону алюміній проникає до складу у вигляді алюмінієвої пудри та цементу (цемент містить приблизно 20% алюмінію). Як ми раніше з'ясували, що алюміній швидко окислюється, тому вступає в реакцію з розчином і утворює спукування, залишаючи при цьому з алюмінію оксид і водень. Тобто утворення самого газобетону виходить шляхом «танення» алюмінію. А окислений алюміній (оксид) важко назвати шкідливим елементом.

Міф 2. Шкода вапна в газобетоні

Хтось каже, що вапно може нашкодити армуванню, створюючи на арматурі корозію і призводячи до її непридатності. Хоча при виготовленні газобетону використовується вапно, але готові блоки не містять його. Готовий продукт вже складається з нових мінералів та елементів, які мають інші властивості та хімічні реакції. Як, наприклад, вапно перетворюється на силікат кальцію, який, у свою чергу, є стійким мінералом.

Але сама та чутка, що нібито вапно утворює корозію, невірна. Тому що при виготовленні бетону із вмістом вапна відбувається лужна реакція, а вона запобігає утворенню корозії металів. І завдяки тому, що арматура знаходиться в товщі бетону, вона зберігається набагато довше, оскільки безпосередньо не взаємодіє з повітрям. Тому можна сказати, що газобетон навіть запобігає появі іржі на арматурі.

Міф 3. Щільність 400 - мало, потрібно більше

Говорячи про щільність бетону в 400 кг/м3, мається на увазі, що конструкція, що несе, буде недостатньо надійною і стійкою. По-перше, щільність бетону впливає на теплопровідність, а не властивості стін. А по-друге, несучі властивості залежить від міцності, а чи не щільності. А міцність бетону вже залежить від матеріалів, що використовуються при його виготовленні та від середовища виготовлення.

Міф 4. Газобетон бояться води

Як аргумент наводять приклад, порівнюючи газобетон з пінобетоном, кидаючи їх у воду. Аргументом є той факт, що пінобетон не тоне, відштовхуючи воду завдяки закритим порам. Але якщо серйозно, тоне газобетонний блок це не показник, адже цегла потоне швидше за всіх матеріалів, коли як дерево плаватиме. Це не означає, що цегла боїться води, а дерево немає.

Міф 5. Газобетон без утеплення – холодний

За розрахунками теплотехнічних властивостей по Україні 1,3 - 1,5 м2-°С/Вт, а саме такий опір має газобетон 150-200 мм (щільністю 400). Тим більше, що зараз мало хто робить будинок без утеплення, тому для власного спокою ви можете брати блоки 300 мм і утеплити його за допомогою сучасного базальтового утеплювача.